WESTINGHOUSE MOLDED CASE SWITCH KDB3400KX9 400 AMP 600 VAC 3-POLE KDB-K

WESTINGHOUSE MOLDED CASE SWITCH KDB3400KX9 400 AMP 600 VAC 3-POLE KDB-K
$264.99 (USD)
Shipping: US $18.45 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
WESTINGHOUSE
MOLDED CASE SWITCH
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**REMOVED IN WORKING CONDITION!**
--400 AMP // 600 VAC // 250 VDC // 3-POLE--
CAT:
KDB3400KX9
STK#:
BCH-185
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Westinghouse |
| Model | KDB-K |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 6-10 |
| Number of Throws | 1 |
| Maximum Amperage | 400 A |
| Number of Positions | 2 |
| Current Rating | 351-400 A |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Type | MOLDED CASE SWITCH |
| Current Type | AC/DC |
| Control Style | Switch |
| Break Time | Instantaneous |
| Contact Configuration | Triple Pole Single Throw (3PST) |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Outlets | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | United States |









