NIB SIEMENS CIRCUIT BREAKER 3VA4120-5ED34-0AA0 20 AMP 600 VOLT 3-POLE 125M FRAME

NIB SIEMENS CIRCUIT BREAKER 3VA4120-5ED34-0AA0 20 AMP 600 VOLT 3-POLE 125M FRAME
$264.99 (USD)
Shipping: US $18.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
SIEMENS
CIRCUIT BREAKER
**NEW SURPLUS, IN OPEN BOX, COMES WITH WARRANTY!**
**GREAT CONDITION, SEE PICTURES!**
--20 AMP // 600 VOLT // 3-POLE
--
PART#:
3VA4120-5ED34-0AA0
STK#:
BSM-123
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Siemens |
| Model | 3VA4120-5ED34-0AA0 |
| Condition | New |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Maximum Amperage | 20 A |
| Color | Black |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 1-20 A |
| Suitable For | Interior |
| Electrical Connection | Screw Terminal |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Type | Circuit Breaker |
| Control Style | Switch |
| Break Time | Instantaneous |
| Number of Ports | 2 |
| Contact Configuration | Triple Pole Single Throw (3PST) |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Outlets | 3 |
| Number of Poles | 2 |
| Application | Industrial, Circuit Breaker |






