CUTLER HAMMER CIRCUIT BREAKER LS36F600E 400 AMP 600 VAC 3-POLE LSE

CUTLER HAMMER CIRCUIT BREAKER LS36F600E 400 AMP 600 VAC 3-POLE LSE
$324.99 (USD)
Shipping: US $32.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED ON REQUEST!**
--400 AMP TRIP // 600 AMP FRAME // 600 VAC // 3-POLE--
CAT:
LS36F600E
STK#:
BCH-139
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | LS36F600E |
| Condition | Used |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Maximum Amperage | 600 A |
| Color | Black |
| Current Rating | 400 A |
| Number of Phases | 3 |
| Operation Method | On/Off |
| Break Time | Instantaneous |
| Contact Configuration | Triple Pole Single Throw (3PST) |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | United States |









