SQUARE D DC CIRCUIT BREAKER MHL3650032DC1625 500 AMP 600 VDC W/ UVR & AUX SWITCH

SQUARE D DC CIRCUIT BREAKER MHL3650032DC1625 500 AMP 600 VDC W/ UVR & AUX SWITCH
$424.99 (USD)
Shipping: US $36.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
DC CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED ON REQUEST!**
--500 AMP // 600 VAC--
W/ AUXILIARY SWITCH & UNDER VOLTAGE RELAY
CAT#:
MHL3650032DC1625
STK:
BSD-195
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | MHL3650032DC1625 |
| Condition | Used |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Maximum Amperage | 500 A |
| Current Rating | 451-500 A |
| Number of Phases | 3 |
| Material | ABS/Plastic |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | DC |
| Control Style | Switch |
| Break Time | Instantaneous |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Protection Properties | Overload Protection |











