SQUARE D I-LINE BREAKER KH36090G 90 AMP 600 VAC 3 POLE W/ GROUND FAULT SHUNT

SQUARE D I-LINE BREAKER KH36090G 90 AMP 600 VAC 3 POLE W/ GROUND FAULT SHUNT
$474.99 (USD)
Shipping: US $16.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
I-LINE BREAKER
**FLAWED CROWN, SEE PICTURES!**
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**REMOVED IN WORKING CONDITION!**
--90 AMP // 600 VAC // 3 POLE--
WITH GROUND FAULT SHUNT TRIP
MODEL#: KH36090G
STK: SQD-281
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | SQUARE D |
| Model | KH |
| Condition | Used |
| Mounting Style | I-Line |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Maximum Amperage | 90 A |
| Color | Black |
| Current Rating | 81-90 A |
| Number of Phases | 3 |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |








