NEW EATON CIRCUIT BREAKER PDG23M0100TFFL 100 AMP 3-POLE 600 VAC *WARRANTY*

NEW EATON CIRCUIT BREAKER PDG23M0100TFFL 100 AMP 3-POLE 600 VAC *WARRANTY*
$564.99 (USD)
Shipping: US $16.50 UPS Ground Saver.
or
Call (260) 387-7910
Description
EATON
CIRCUIT BREAKER
**REMOVED NEW FROM UNASSEMBLED PANELBOARD**
**30 DAY WARRANTY IS INCLUDED!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--100 AMP // 3-PHASE // 600 VAC // 3-POLE--
CAT#
PDG23M0100TFFL
STK#
BCH-351
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR
EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE
LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Eaton |
| Model | PDG2 |
| Condition | New |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Number of Positions | 3 |
| Maximum Amperage | 100 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 91-100 A |
| Electrical Connection | Box Lugs |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Break Time | Instantaneous |
| Number of Ports | 3 |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Outlets | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Commercial |
| Room | Any Room |
| Country of Origin | United States |





