SIEMENS HACR CIRCUIT BREAKER 3VA5220-6EC31 200 AMP 600 VOLT 3-POLE 250H

SIEMENS HACR CIRCUIT BREAKER 3VA5220-6EC31 200 AMP 600 VOLT 3-POLE 250H
$674.99 (USD)
Shipping: US $15.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SIEMENS
CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**GREAT CONDITION, SEE PICTURES!**
--200 AMP // 600 VAC // 3-POLE--
PART#:
3VA5220-6EC31
STK#:
BSM-124
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Siemens |
| Model | 250H |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Maximum Amperage | 200 A |
| Color | Black |
| Current Rating | 151-200 A |
| Number of Phases | 3 |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Break Time | Instantaneous |
| Contact Configuration | Triple Pole Single Throw (3PST) |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial, HACR rated |










