CUTLER HAMMER MH BREAKER 800 AMP 600 VAC 3 POLE W/ 800 AMP TRIP MODEL MH360800A

CUTLER HAMMER MH BREAKER 800 AMP 600 VAC 3 POLE W/ 800 AMP TRIP MODEL MH360800A
$674.99 (USD)
Shipping: US $48.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
MH BREAKER
--800 AMP // 600 VAC // 3 POLE--
WITH 800 AMP TRIP
MODEL: MH360800A
STK: CHB-25
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | MH360800A |
| Condition | Used |
| Maximum Amperage | 800 A |
| Current Rating | 800 A |
| Number of Phases | 3 |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC/DC |
| Type | Main Breaker |
| Number of Ports | 6 |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Outlets | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | United States |








