ALPHA MODULAR UPS CABINET AMPS80-3-30 80HP 0200018 208V 88 AMP W/ BYPASS SWITCH

ALPHA MODULAR UPS CABINET AMPS80-3-30 80HP 0200018 208V 88 AMP W/ BYPASS SWITCH
$1,999.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
ALPHA
UPS CABINET
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--208/120 VOLT // 3-PHASE // 88 AMP--
W/ BYPASS SWITCH
CAT# AMPS80-3-30 // 026-068-42 // 0200018
STK # ---
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Alpha |
| Model | AMPS80-3-30, 026-068-42, 0200018, BPM255-3PSN1-02 |
| Condition | Used |
| Nominal Voltage Rating (DC) | -48 V |
| Output Voltage Rating (AC) | 120/208 V |
| Nominal Voltage Rating (AC) | 120/208 V |
| Nominal Current Rating | 88 A |
| Maximum Operating Temperature | 40 °C (104 °F) |















