HONEYWELL CONTACTOR DP3030B-5002 30 AMP 600 VOLT 10 HP COIL: 120V

HONEYWELL CONTACTOR DP3030B-5002 30 AMP 600 VOLT 10 HP COIL: 120V
$42.50 (USD)
Shipping: US $10.00 FedEx Ground / FedEx Home Delivery®.
or
Call (260) 387-7910
Description
HONEYWELL
CONTACTOR
**GREAT SHAPE WITH WARRANTY**
**READ DESCRIPTION, SEE PICTURES**
--30 AMP // 600V //
3 POLE--
COIL: 110/120V
CAT#: DP3030B-5002
STK: CMI-34
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM
Specifications
| Manufacturer | Honeywell |
| Model | DP3030B5002 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Horsepower | 10 hp |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 30 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |






