SQUARE D TRANSFORMER C1.5S1FY 1.5 KVA PRI: 240/480V SEC: 120/240V *WARRANTY*

SQUARE D TRANSFORMER C1.5S1FY 1.5 KVA PRI: 240/480V SEC: 120/240V *WARRANTY*
$99.95 (USD)
Shipping: US $42.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--PRI: 240/480V // SEC: 120/240V--
--1.5 KVA // SINGLE PHASE--
PART#:
C1.5S1FY
STK#:
TRANS-392
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | C1.5S1FY |
| Condition | Used |
| Power Rating | 1.5 kVA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 240/480 V |
| Current Conversion | AC to AC |
| Number of Phases | 1 |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 120/240 V |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Country of Origin | United States |




