MICRON TRANSFORMER 500VA 50/60HZ B500MBT7RKF 460V **WARRANTY INCLUDED**

MICRON TRANSFORMER 500VA 50/60HZ B500MBT7RKF 460V **WARRANTY INCLUDED**
$75 (USD)
Shipping: US $26.50 UPS Ground.
or
Call (260) 387-7910
Description
MICRON TRANSFORMER
**GREAT CONDITION!**
CAT#: B500MBT7RKF
--500VA // 50/60HZ // 1-PHASE // 480V
--
STK # TRANS-87
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | MICRON |
| Model | B500MBT7RKF |
| Condition | Used |
| Minimum Operating Frequency (Nominal) | 50 Hz |
| Maximum Operating Frequency (Nominal) | 60 Hz |
| Nominal Power Rating | 500 VA |
| Number of Phases | 1 |
| Voltage Rating | 480V |




