CUTLER HAMMER TRANSFORMER 1KVA C1000K2AD 480V 60HZ **WARRANTY INCLUDED**

CUTLER HAMMER TRANSFORMER 1KVA C1000K2AD 480V 60HZ **WARRANTY INCLUDED**
$37.50 (USD)
Shipping: US $27.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER TRANSFORMER
**GREAT CONDITION!**
CAT#:
C1000K2AD
--480VAC // 60HZ // 1KVA
--
STK # TRANS-89
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | C1000K2AD |
| Condition | Used |
| Minimum Operating Frequency (Nominal) | 60 Hz |
| Maximum Operating Frequency (Nominal) | 60 Hz |
| Nominal Power Rating | 1 kVA |
| Voltage Rating | 480 V |
| Country of Origin | United States |




