ALLEN BRADLEY STARTER 509-B0D SER. B SIZE 1 27 AMP 3-PHASE 600 VOLT COIL: 120V

ALLEN BRADLEY STARTER 509-B0D SER. B SIZE 1 27 AMP 3-PHASE 600 VOLT COIL: 120V
$34.95 (USD)
Shipping: US $14.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
ALLEN BRADLEY
STARTER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--NEMA 1 // 600 VOLT // 10 HP--
--COIL: 120V--
PART#:
509-B0D
STK#:
SAB-07
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Allen-Bradley |
| Model | 509-B0D |
| Condition | Used |
| Maximum Amperage | 27 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 27 A |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| NEMA Size | Size 1 |
| Horsepower | 10 hp |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |







