GE CIRCUIT BREAKER ENCLOSURE TQD225F ENCL. TYPE 1 W/ TQD32100 100 AMP 240 VAC

GE CIRCUIT BREAKER ENCLOSURE TQD225F ENCL. TYPE 1 W/ TQD32100 100 AMP 240 VAC
$372.50 (USD)
Shipping: US $32.50 USPS Priority Mail®.
or
Call (260) 387-7910
Description
GE
CIRCUIT BREAKER ENCLOSURE
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
CIRCUIT BREAKER:
--100 AMP // 240 VAC // 3-POLE--
ENCLOSURE:
--225 AMP MAX // 240 VAC // 3-POLE // TYPE: 1--
PART#:
TQD3225F // TQD32100
STK#:
SDGE-29
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | TQD225F |
| Condition | Used |
| Operation Method | On/Off |
| Number of Throws | 1 |
| Current Type | AC |
| Type | Disconnector |
| Maximum Amperage | 100 A |
| Voltage | 201-250 V |
| Current Rating | 91-100 A |
| Country of Origin | United States |










