CUTLER HAMMER MLO SERVICE PANELBOARD 225 AMP NEMA TYPE 1 42-SLOT 120/240 VAC

CUTLER HAMMER MLO SERVICE PANELBOARD 225 AMP NEMA TYPE 1 42-SLOT 120/240 VAC
$299.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
MLO SERVICE PANELBOARD
**REMOVED IN WORKING CONDITION!**
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED IF ASKED**
--SINGLE PHASE // 120/240 VAC // NEMA 1--
--42-CIRCUIT--
STK#
SP-14
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | PB |
| Condition | Used |
| Maximum Amperage | 225 A |
| Material | Metal |
| Orientation | Vertical |
| Number of Spaces | 41-50 |
| Suitable For | Interior, Wall |
| Type | Main Lug Panel |
| Current Type | AC |
| Voltage | 201-250 V |
| Features | SERVICE PANEL |
| Number of Circuits | 41-50 |
| Box Shape | Rectangular |
| Application | Commercial, Industrial |
| Country of Origin | United States |
| Current Rating | 1-225 A |
| Mounting Style | Panel |











