CUTLER HAMMER CONTACTOR 30 AMP 600V 3 PHASE 104-120V COIL MODEL: C25DND330 C1

CUTLER HAMMER CONTACTOR 30 AMP 600V 3 PHASE 104-120V COIL MODEL: C25DND330 C1
$22.50 (USD)
Shipping: US $8.65 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, SEE PICTURES!**
**COMES WITH WARRANTY, BUY WITH CONFIDENCE**
--30 AMP // 600V // 3 PHASE--
104-120V COIL
MODEL: C25DND330 C1
STK: CCH-51 // CCH-295
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | C25DND330 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Horsepower | 15 hp |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 30 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |







