SQUARE D TRANSFORMER 225T3H 225 KVA PRI: 480V @ 271 A SEC: 208Y/120 @ 625 A 3R

SQUARE D TRANSFORMER 225T3H 225 KVA PRI: 480V @ 271 A SEC: 208Y/120 @ 625 A 3R
$3,125 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
NEMA 3R OUTDOOR TRANSFORMER
**TAKEN OUT WORKING,
COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES! BUY WITH CONFIDENCE**
--225 KVA // 3-PHASE
--
PRIMARY:
--480 VAC @ 271 AMP--
SECONDARY:
--208Y/120 VAC @ 625 AMP--
CAT#
225T3H
STK#:
TRANS-399
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | 225T3H |
| Condition | Used |
| Country of Origin | United States |
| Primary Voltage Rating (AC) | 480 V |
| Number of Phases | 3 |
| Primary Current Rating | 271 A |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 208 V |
| Secondary Current Rating | 625 A |









