112.5 KVA JEFFERSON TRANSFORMER 423-9254-000 480V HIGH 208/120V LOW NEMA 3R

112.5 KVA JEFFERSON TRANSFORMER 423-9254-000 480V HIGH 208/120V LOW NEMA 3R
$2,149.95 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
JEFFERSON ELECTRIC
3-PHASE DRY TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--112.5 KVA //
NEMA 3R // 3-PHASE
--
HIGH: 480 VAC
LOW: 208Y/120 VAC
CAT# 423-9254-000
STK # TRANS-404
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | JEFFERSON |
| Model | 423-9254-000 |
| Condition | Used |
| Mounting Style | Stand Alone |
| Power Rating | 112.5 KVA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 480 V |
| Type | Power Transformer |
| Minimum Operating Frequency | 60 Hz |
| Number of Phases | 3 |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 208Y/120 V |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Conversion Function | Step-down |
| Country of Origin | United States |






