112.5 KVA SQUARE D TRANSFORMER EE112T3HC PRI: 480V @ 135 SEC: 208Y/120V @ 312

112.5 KVA SQUARE D TRANSFORMER EE112T3HC PRI: 480V @ 135 SEC: 208Y/120V @ 312
$2,750 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
SORGEL POWER TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY INCLUDED**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--112.5 KVA // 3-PHASE // 60HZ // 7 TAPS--
--TYPE: SO // ENCLOSURE RATING: 2--
PRIMARY RATING:
--480 V @ 135 AMP--
SECONDARY RATING:
--208Y/120V @ 312 AMP--
PART #: EE112T3HCU
STK #
2525 BUILDING
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | EE112T3HCU |
| Condition | Used |
| Power Rating | 112.5 KVA |
| Minimum Operating Frequency | 50 Hz |
| Current Conversion | AC to AC |
| Number of Phases | 3 |
| Primary Current Rating | 135 |
| Turns Ratio | 1:20 |
| Primary Voltage Rating (AC) | 480 V |
| Type | Power Transformer |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 208Y/120 V |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Secondary Current Rating | 312 |
| Country of Origin | United States |



