SQUARE D TRANSFORMER C1.5S1FY KVA: 1.5 240X480 VAC 120/240 V *WARRANTY INCLUDED*

SQUARE D TRANSFORMER C1.5S1FY KVA: 1.5 240X480 VAC 120/240 V *WARRANTY INCLUDED*
$79.99 (USD)
Shipping: US $42.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D TRANSFORMER
**GREAT CONDITION!**
CAT#: C1.5S1FY
KVA: 1.5 // 50/60HZ // 480VAC
STK # TRANS-39
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | SQUARE D |
| Model | C1.5S1FY |
| Condition | Used |
| Power Rating | 1.5 kVA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 240X480 V |
| Minimum Operating Frequency (Nominal) | 60 Hz |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 120/240 V |
| Maximum Operating Frequency (Nominal) | 60 Hz |
| Nominal Power Rating | 1.5 KVA |
| Voltage Rating | 120/480 V |
| Country of Origin | United States |



