SQUARE D TRANSFORMER 9070TF250D1 0.25 KVA HIGH: 240/480 VOLT LOW: 120 VOLT

SQUARE D TRANSFORMER 9070TF250D1 0.25 KVA HIGH: 240/480 VOLT LOW: 120 VOLT
$87.50 (USD)
Shipping: US $14.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--HIGH: 240/480 VOLT // LOW: 110/120 VOLT--
FUSE HOLDER: 600 VOLT / 30 AMP
CAT# 9070TF250D1
STK#: TRANS-409
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | 9070TF250D1 |
| Condition | Used |
| Primary Voltage Rating (AC) | 240/480 V |
| Type | Power Transformer |
| Primary Current Rating | 30 A |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 115 V |
| Conversion Function | Step-down |
| Country of Origin | United States |








