0.261 KVA (261 VA) KOBISHI TRANSFORMER KTC-2078 240/480 VAC 8 AMP 50/60 HZ

0.261 KVA (261 VA) KOBISHI TRANSFORMER KTC-2078 240/480 VAC 8 AMP 50/60 HZ
$67.50 (USD)
Shipping: US $27.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
KOBISHI
CONTROL TRANSFORMER
--0.261 KVA // 240/480 VAC-
-
P/N: KTC-2078
STK#
TRANS-261
GREAT CONDITION, COMES WITH WARRANTY INCLUDED!!!
CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!!
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | KOBISHI |
| Model | KTC-2078 |
| Condition | Used |
| Primary Current Rating | 8 A |
| Minimum Operating Frequency | 50 Hz |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Power Rating | 0.225 KVA |
| Type | Power Transformer |
| Primary Voltage Rating (AC) | 240/480 V |
| Number of Phases | 1 |
| Country of Origin | United States |







