DONGAN TRANSFORMER 50-0250-585 0.25 KVA PRI: 208-480 VOLT SEC: 120 VOLT

Sold
DONGAN TRANSFORMER 50-0250-585 0.25 KVA PRI: 208-480 VOLT SEC: 120 VOLT
$91.50 (USD)
Shipping Included! US $24.00 delivery in 2–4 days
Location:Fort Wayne, IN
Description
DONGAN
GENERAL PURPOSE TRANSFORMER
--208/480 VAC PRIMARY // 120 VAC SECONDARY // 0.25 KVA--
**COMES WITH WARRANTY INCLUDED**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!**
CAT NO.:
50-0250-585
STK#
TRANS-286
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Dongan |
| Condition | Used |
| Power Rating | 0.25 kVA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 208/480 V |
| Type | Power Transformer |
| Current Conversion | AC to AC |
| Number of Phases | 1 |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 120 V |
| Country of Origin | United States |







