MICRON IMPERVITRAN TRANSFORMER B200-2966-1 200 VA HIGH: 480V LOW: 120V

MICRON IMPERVITRAN TRANSFORMER B200-2966-1 200 VA HIGH: 480V LOW: 120V
$62.50 (USD)
Shipping: US $18.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
MICRON
IMPERVITRAN TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--200 VA // HIGH: 480V // LOW: 120V--
CAT# B200-2966-1
STK # TRANS-394
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Micron |
| Model | B200-2966-1 |
| Condition | Used |
| Primary Voltage Rating (AC) | 240/480 V |
| Minimum Operating Frequency | 50 Hz |
| Number of Phases | 3 |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 115 V |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Country of Origin | United States |



