INSTRUMENT TRANSFORMER 460-480 150 VA PRI: 480V RATIO: 4:1 0.6 WATT

INSTRUMENT TRANSFORMER 460-480 150 VA PRI: 480V RATIO: 4:1 0.6 WATT
$37.50 (USD)
Shipping: US $20.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
INSTRUMENT TRANSFORMERS
TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--150 VA // 4:1 RATIO // 0.6 WATT--
--PRI: 480 VAC--
CAT# 460-480
STK # TRANS-385
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | INSTRUMENT TRANSFORMER |
| Model | 460-480 |
| Condition | Used |
| Power Rating | 150 VA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 480 V |
| Type | Power Transformer |
| Minimum Operating Frequency | 50 Hz |
| Number of Phases | 3 |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Turns Ratio | 4:1 |
| Country of Origin | United States |






