YORK 025-025135C TRANSFORMER PRI: 101-136 VOLT 0.78 AMP SEC: 12-18 VOLT

YORK 025-025135C TRANSFORMER PRI: 101-136 VOLT 0.78 AMP SEC: 12-18 VOLT
$27.50 (USD)
Shipping: US $12.00 UPS Ground.
or
Call (260) 387-7910
Description
YORK
GENERAL PURPOSE TRANSFORMER
--101-136 VAC 0.78 AMP PRIMARY--
--12-18 VAC SECONDARY--
GREAT CONDITION, COMES WITH WARRANTY INCLUDED,
CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE !
CAT NO.:
025-025135C
STK#
TRANS-271
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | YORK |
| Model | 025-025135C |
| Condition | Used |
| Primary Voltage Rating (AC) | 136 V |
| Type | Power Transformer |
| Current Conversion | AC to AC |
| Number of Phases | 3 |
| Primary Current Rating | 0.78 AMP |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 18 V |
| Country of Origin | United States |







