CUTLER HAMMER BREAKER EHD3015 15A 480VAC 250VDC 3-POLE **WARRANTY INCLUDED**

CUTLER HAMMER BREAKER EHD3015 15A 480VAC 250VDC 3-POLE **WARRANTY INCLUDED**
$55 (USD)
Shipping: US $15.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION!**
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
--600VAC // 15A // 250VDC--
CAT#:
FEHD3015
STK#
BCH-51
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | EHD3015 |
| Condition | Used |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC/DC |
| Maximum Amperage | 15 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 15 A |
| Number of Poles | 3-POLE |
| Country of Origin | United States |
| Number of Gangs | 6 |






