CUTLER HAMMER CONTROL TRANSFORMER 480/240V TO 120 V 100VA (0.1 KVA) C0100E2AFB

CUTLER HAMMER CONTROL TRANSFORMER 480/240V TO 120 V 100VA (0.1 KVA) C0100E2AFB
$40 (USD)
Shipping: US $17.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
CONTROL TRANSFORMER
**GREAT CONDITION!**
CAT#:
C0100E2AFB
--240/480V PRIMARY--
--110/120 VAC SECONDARY--
--50/60HZ // 1-PHASE // 100VA
--
STK #
TRANS-71
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | CUTLER HAMMER |
| Model | C0100E2AFB |
| Condition | Used |
| Number of Phases | 1 |
| Primary Voltage Rating (AC) | 240/480 V |
| Minimum Operating Frequency (Nominal) | 50 Hz |
| Maximum Operating Frequency (Nominal) | 60 Hz |
| Voltage Rating | 120 V |
| Nominal Power Rating | 100VA |
| Country of Origin | United States |





