3 PACK EIL CURRENT TRANSFORMER 5-SHL-501-0.2 500:0.2 A 600V 50-400 HZ

3 PACK EIL CURRENT TRANSFORMER 5-SHL-501-0.2 500:0.2 A 600V 50-400 HZ
$76.50 (USD)
Shipping: US $12.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
E.I.L.
CURRENT TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**NEW PICTURES CAN BE PROVIDED ON REQUEST!**
--RATIO: 500:0.2 A // 50-400 HZ // 600 VOLT--
CAT#:
5-SHL-501-0.2
STK#:
CT-176
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | E.I.L. |
| Model | 5-SHL-501-0.2 |
| Condition | New |
| Primary Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Minimum Operating Frequency | 50 Hz |
| Termination Style | Cable |
| Color | Black |
| Maximum Operating Frequency | 400 Hz |







