0.5 KVA (1/2) CUTLER HAMMER NEMA 3R TRANSFORMER S52N11S51N 460 VAC 120 / 240 V

0.5 KVA (1/2) CUTLER HAMMER NEMA 3R TRANSFORMER S52N11S51N 460 VAC 120 / 240 V
$55 (USD)
Shipping: US $40.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
DRY TYPE TRANSFORMER
0.5 KVA (1/2)
**** TYPE 3R ENCAPSULATED ENCLOSURE ****
GREAT CONDITION, COMES WITH WARRANTY INCLUDED,
CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE !
SERIES:
A
MODEL#
S52N11S51N
1 PHASE
PRI :
460/480 VAC
//
SEC :
120/240 VAC
STK#
TRANS-53
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | S52 |
| Condition | Used |
| Power Rating | 0.5 KVA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 460 V |
| Number of Phases | 1 |
| Voltage Rating | 480 V |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 120/240 V |
| Country of Origin | United States |







