1 KVA WESTINGHOUSE S20N11S01H ENCAPSULATED TRANSFORMER 240 X 480 VAC 240/120

1 KVA WESTINGHOUSE S20N11S01H ENCAPSULATED TRANSFORMER 240 X 480 VAC 240/120
$54.99 (USD)
Shipping: US $42.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
WESTINGHOUSE
TRANSFORMER
1 KVA
**** DRY TYPE ENCAPSULATED ENCLOSURE ****
GREAT CONDITION, COMES WITH WARRANTY INCLUDED,
CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE !
STYLE NO.:
S20N11S01H
TYPE:
EPB
DESIGN NO.:
S01001
1 PHASE
PRI :
240X480 VAC
//
SEC :
120/240 VAC
STK#
TRANS-139
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Westinghouse |
| Model | EPB |
| Condition | Used |
| Mounting Style | Wall Mount |
| Power Rating | 1 kVA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 240X480 V |
| Number of Phases | 1 |
| Voltage Rating | 240X480 V |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 120/240 V |
| Country of Origin | United States |







