115 VA DONGAN IGNITION TRANSFORMER NON-INTERCHANGEABLE 120 V PRI 5,000 V SEC A05

115 VA DONGAN IGNITION TRANSFORMER NON-INTERCHANGEABLE 120 V PRI 5,000 V SEC A05
$69.95 (USD)
Shipping: US $17.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
DONGAN
IGNITION TRANSFORMER / NON-INTERCHANGEABLE
PRIMARY: 120 V //
115 VA
// 60 HZ
SECONDARY: 5,000 V // 20 mA
GREAT CONDITION, COMES WITH WARRANTY INCLUDED,
CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE !
CAT NO.:
A05-SA6
STK#
TRANS-210
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Dongan |
| Model | A05-SA6 |
| Condition | Used |
| Primary Current Rating | 115 VA |
| Secondary Current Rating | 20 mA |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Power Rating | 150 VA |
| Type | IGNITION TRANSFORMER |
| Primary Voltage Rating (AC) | 120 V |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 5,000 |








