45 KVA GE TRANSFORMER 3 PHASE 480 V PRIMARY TO 208Y/120 V SECONDARY 9T23H3873

45 KVA GE TRANSFORMER 3 PHASE 480 V PRIMARY TO 208Y/120 V SECONDARY 9T23H3873
$925 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
GE / GENERAL ELECTRIC
POWER TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--PRI: 480 VOLT // SEC: 208Y/120 VAC // 45 kVA // 3-PHASE--
CAT#
9T23H3873
STK # TRANS-415
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | 9T23H3873 |
| Condition | Used |
| Power Rating | 45 kVA |
| Mounting Style | Stand Alone |
| Minimum Operating Frequency | 60 Hz |
| Current Conversion | AC to AC |
| Color | Gray |
| Number of Phases | 3 |
| Conversion Function | Step-down |
| Primary Voltage Rating (AC) | 480 V |
| Type | Power Transformer |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 120/208Y |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Country of Origin | United States |









