0.050 (50 VA) RIB CONTROL TRANSFORMER 208 277 480 VAC PRI TO 24 V SEC TR50VA017

0.050 (50 VA) RIB CONTROL TRANSFORMER 208 277 480 VAC PRI TO 24 V SEC TR50VA017
$17.50 (USD)
Shipping: US $8.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
RIB
CONTROL TRANSFORMER
0.050 (50 VA)
208/277/480 VAC PRIMARY // 24 VAC SECONDARY
GREAT CONDITION, COMES WITH WARRANTY INCLUDED,
CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE !
CAT NO.:
TR50VA017
STK#
TRANS-181
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | RIB |
| Model | TR50VA017 |
| Condition | Used |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Power Rating | 50 VA |
| Type | CONTROL Transformer |
| Primary Voltage Rating (AC) | 208/277/480 V |
| Number of Phases | 1 |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 24 V |
| Country of Origin | United States |








