PRECISION INC. 019-0695-00 CONTROL TRANSFORMER 046738114 24 VAC PRIMARY TO 18 V

PRECISION INC. 019-0695-00 CONTROL TRANSFORMER 046738114 24 VAC PRIMARY TO 18 V
$18.50 (USD)
Shipping: US $8.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
PRECISION INC.
CONTROL TRANSFORMER
GREAT CONDITION, COMES WITH WARRANTY INCLUDED,
CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE !
CAT NO.:
019-0695-00 //
046738114
24 VAC
PRIMARY
--TO--
18 VAC SECONDARY
STK#
TRANS-169
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | PRECISION INC. |
| Model | 019-0695-00 |
| Condition | Used |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Type | CONTROL Transformer |
| Primary Voltage Rating (AC) | 24 V |
| Number of Phases | 1 |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 18 V |
| Country of Origin | United States |








