MICRON ECONOTRON TRANSFORMER 2KVA 480V E2K0-0077-3 **WARRANTY INCLUDED**

MICRON ECONOTRON TRANSFORMER 2KVA 480V E2K0-0077-3 **WARRANTY INCLUDED**
$87.50 (USD)
Shipping: US $49.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
MICRON TRANSFORMER
**GREAT CONDITION!**
CAT#: E2K0-0077-3
--480VAC // 50/60HZ // 2KVA
--
STK # TRANS-96
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | MICRON |
| Model | E2K0-0077-3 |
| Condition | Used |
| Power Rating | 2 kVA |
| Type | Power Transformer |
| Primary Voltage Rating (AC) | 240X480 V |
| Minimum Operating Frequency (Nominal) | 60 Hz |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 120 V |
| Maximum Operating Frequency (Nominal) | 60 Hz |
| Nominal Power Rating | 2 KVA |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Country of Origin | United States |





