WESTINGHOUSE TRANSFORMER 631H10 480 VOLT CONNECT 120 VAC LINE 0.75 KVA MT5110W

WESTINGHOUSE TRANSFORMER 631H10 480 VOLT CONNECT 120 VAC LINE 0.75 KVA MT5110W
$165 (USD)
Shipping: US $24.50 UPS Ground.
or
Call (260) 387-7910
Description
WESTINGHOUSE
GENERAL PURPOSE TRANSFORMER
--480 VAC PRIMARY // 120 VAC LINE--
CRACKED, STILL FUNCTIONS, COMES WITH WARRANTY INCLUDED,
CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE !
CAT NO.:
631H10
STK#
TRANS-282
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Westinghouse |
| Condition | Used |
| Power Rating | 0.75 KVA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 480 V |
| Type | Power Transformer |
| Current Conversion | AC to AC |
| Number of Phases | 1 |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 120 V |
| Country of Origin | United States |







