ACME TRANSFORMER TA-2-54525 1500 VA PRI: 600V SEC: 120V 50/60 HZ **WARRANTY**

ACME TRANSFORMER TA-2-54525 1500 VA PRI: 600V SEC: 120V 50/60 HZ **WARRANTY**
$174.95 (USD)
Shipping: US $18.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
ACME
TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--1500 VA // 50/60 HZ--
--PRI: 600V // SEC: 120V--
CAT# TA-2-54525
STK # TRANS-390
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Acme |
| Model | TA-2-54525 |
| Condition | Used |
| Power Rating | 1500 VA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Type | Power Transformer |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 120 V |
| Country of Origin | United States |




