ABB DISCONNECT SWITCH OESA-630D6PL 630 AMP 690 VOLT 60 WATT W/ 170M5813D FUSES

ABB DISCONNECT SWITCH OESA-630D6PL 630 AMP 690 VOLT 60 WATT W/ 170M5813D FUSES
$1,749.99 (USD)
Location:Fort Wayne, IN
Description
ABB DISCONNECT SWITCH **REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!** **CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!** --690 VAC // 630 AMP // 60 WATT-- CAT# 630D6PL STK#: - WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS DRUMMOND INDUSTRIES 2603877910 LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | ABB |
| Model | 630D6PL |
| Condition | Used |
| Stock Number | 298185947220 |
| Number of Throws | 1 |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Type | Disconnector |
| Maximum Amperage | 630 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Current Rating | 630 A |
| Country of Origin | United States |






