SIEMENS HEAVY DUTY SAFETY SWITCH HF362 60 AMP 600 VAC 3-PHASE 50 HP NEMA 1

SIEMENS HEAVY DUTY SAFETY SWITCH HF362 60 AMP 600 VAC 3-PHASE 50 HP NEMA 1
$124.99 (USD)
Shipping: US $26.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
SIEMENS
HEAVY DUTY SAFETY SWITCH
**REMOVED IN WORKING CONDITION, 30 DAYWARRANTY INCLUDED!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--60 AMP // 600 VOLT // 3-PHASE // 50 HP--
CAT# HF362
STK#: SDSM-57
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Siemens |
| Model | HF362 |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Maximum Amperage | 60 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 51-60 A |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 2 |
| Application | Commercial, Control Equipment Panels, Electronics, Industrial |
| Country of Origin | Germany |







