TELEMECANIQUE STARTER LC1D0910 20 AMP 600 VAC 7.5 HP W/ LR2-D1306

TELEMECANIQUE STARTER LC1D0910 20 AMP 600 VAC 7.5 HP W/ LR2-D1306
$29.95 (USD)
Shipping: US $10.00 USPS Priority Mail®.
or
Call (260) 387-7910
Description
TELEMECANIQUE
STARTER
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--20 AMP // 600 VAC // 7.5 HP--
COIL: 120 VAC
CAT# LC1D0910 W/ LR2-D1306
STK # CSQ-16
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Telemecanique |
| Model | LC1D0910 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Standard IEC Contactor |
| Maximum Amperage | 20 A |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 120 V |
| Current Rating | 20 A |
| Number of Poles | 3-Pole |









