MARS 780 STARTER 61446 600V 40A 20HP 3-POLE 3-PHASE COIL: 120V **WARRANTY**

MARS 780 STARTER 61446 600V 40A 20HP 3-POLE 3-PHASE COIL: 120V **WARRANTY**
$52.50 (USD)
Shipping: US $13.50 UPS Ground Saver.
or
Call (260) 387-7910
Description
MARS 780
STARTER
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED UPON REQUEST!**
--600 VOLT // 40 AMP // 3-POLE // 3-PHASE--
COIL: 110/120V
P/N:
61446
STK #
CMI-109
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | MARS |
| Model | 61446 |
| Condition | Used |
| Maximum Amperage | 40 A |
| Current Rating | 40 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Type | AC |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Horsepower | 20 hp |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| IEC Utilization Category | AC-3 |
| Country of Origin | China |






