ALLEN-BRADLEY STARTER 509-AOD NEMA SIZE 0 18 AMP 600 VAC 3-POLE 5 HP

ALLEN-BRADLEY STARTER 509-AOD NEMA SIZE 0 18 AMP 600 VAC 3-POLE 5 HP
$87.50 (USD)
Shipping: US $16.50 UPS Ground Saver.
or
Call (260) 387-7910
Description
ALLEN-BRADLEY
NEMA STARTER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--NEMA SIZE 0 // 18 AMP // 600 VOLT // 3-POLE // 5 HP--
COIL: 110/120 VOLT
W/ 42185-800-01 OVERLOAD RELAY
CAT#:
509-A0D
STK#:
SAL-12
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Allen-Bradley |
| Model | 509-A0D, 5O9-AOD, 509-AOD, 5O9-A0D, 42185-800-01 |
| Condition | Used |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Current Type | AC |
| Type | NEMA Contactor |
| Maximum Amperage | 18 A |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| NEMA Size | Size 0 |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 120 V |
| Current Rating | 18 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |











