CUTLER HAMMER CONTACTOR CN15DN3 27 AMP NEMA SIZE 1 600 VOLT 10 HP

CUTLER HAMMER CONTACTOR CN15DN3 27 AMP NEMA SIZE 1 600 VOLT 10 HP
$22.50 (USD)
Shipping: US $10.00 UPS Ground.
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
CONTACTOR
**GREAT USED CONDITION, WITH 30 DAY WARRANTY!**
CRACKED FRAME, SEE PICTURES
--NEMA SIZE 1 // 27 AMP // 600 VAC // 10 HP // 110/120 VAC COIL
--
CAT#:
CN15DN3 SER. B1
STK#:
CCH-169
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | CN15DN3 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 27 A |
| NEMA Size | Size 1 |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Current Rating | 27 A |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |









