ALLEN BRADLEY DEVICENET OVERLOAD RELAY 592-EC1CC 193-ECPM2 5-25A 600V

ALLEN BRADLEY DEVICENET OVERLOAD RELAY 592-EC1CC 193-ECPM2 5-25A 600V
$99.99 (USD)
Shipping: US $12.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
ALLEN BRADLEY
OVERLOAD RELAY
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--5-25 AMP // 600 VOLT
--
CAT# 193-ECPM2 // 592-EC1CC
STK # RE-19
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Allen-Bradley |
| Model | 592-EC1CC, 193-ECPM2 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Electronic Overload Relay |
| Maximum Amperage | 25 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 5-25 A |
| Coil Voltage | 24 V |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | United States |












