ABB ENCLOSED RELAY CR-U120AC2 71 AMP 115V 1SVR-405-621-R2000 *WARRANTY*

ABB ENCLOSED RELAY CR-U120AC2 71 AMP 115V 1SVR-405-621-R2000 *WARRANTY*
$164.99 (USD)
Shipping: US $19.50 UPS Ground Saver.
or
Call (260) 387-7910
Description
ABB
ENCLOSED RELAY
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**NEW PICTURES CAN BE PROVIDED ON REQUEST!**
--71 AMP // 115/120 VAC // 3-POLE--
W/ CR-U2S BASE
P/N:
CR-U120AC2 //
1SVR405621R2000
STK #
RE-92
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | ABB |
| Model | CR-U120AC2, Jbap-2cr/jci |
| Condition | New |
| Current Type | AC |
| Type | Protection Relay |
| Maximum Amperage | 71 A |
| Coil Voltage | 115 V |
| Current Rating | 61-70 A |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |












