SQUARE D TIME DELAY RELAY JCK60V24 240 VAC 10 AMP 0.05 SEC TO 999 MIN

SQUARE D TIME DELAY RELAY JCK60V24 240 VAC 10 AMP 0.05 SEC TO 999 MIN
$72.50 (USD)
Shipping: US $6.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
TIME DELAY RELAY
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--120/240 VAC // 10 AMP // 0.05 SECOND TO 999 MINUTES--
CAT# JCK60V24
STK # RE-532
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | JCK60V24 |
| Condition | Used |
| Type | Power Relay |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 10 A |
| Coil Voltage | 101-150 V |
| Current Rating | 10 A |
| Features | Timer |
| Application | Electronics |
| Suitable For | Interior |
| Country of Origin | Mexico |



