EATON HEAVY DUTY SAFETY DISCONNECT DH221FGK 240 VAC 30 AMP 7.5 HP 2-POLE

EATON HEAVY DUTY SAFETY DISCONNECT DH221FGK 240 VAC 30 AMP 7.5 HP 2-POLE
$42.50 (USD)
Shipping: US $27.50 USPS Priority Mail®.
or
Call (260) 387-7910
Description
EATON
SAFETY DISCONNECT ENCLOSURE
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--NEMA 1 // 30 AMP // 240 VAC // 7.5 HP // 2-POLE
--
PART#:
DH221FGK
STK#:
SDCH-24
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Eaton |
| Model | DH221FGK |
| Condition | Used |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Type | Disconnector |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Voltage | 201-250 V |
| Current Rating | 16-30 A |
| Features | Heavy Duty |
| Number of Throws | 1 |












