0.5 KVA DONGAN TRANSFORMER HC-0500-4100 PRI: 240x480V SEC: 120 SINGLE PHASE

0.5 KVA DONGAN TRANSFORMER HC-0500-4100 PRI: 240x480V SEC: 120 SINGLE PHASE
$52.50 (USD)
Shipping: US $14.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
DONAN
POWER TRANSFORMER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY INCLUDED**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--0.5 KVA // 3-PHASE // 60HZ--
PRIMARY RATING:
--240/480 VOLT--
SECONDARY RATING:
--120 VOLT--
PART #: HC-0500-4100
STK #
TRANS-341
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Dongan |
| Model | HC-0500-4100 |
| Condition | Used |
| Power Rating | 0.5 kVA |
| Primary Voltage Rating (AC) | 240/480 V |
| Type | Power Transformer |
| Minimum Operating Frequency | 50 Hz |
| Current Conversion | AC to AC |
| Number of Phases | 3 |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 120 V |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Country of Origin | South Korea |





